W czerwcu 1989 roku w atmosferze tryumfu idei wolnościowych i gospodarczych powstał w Koziegłowach Komitet Inicjatyw Lokalnych. Jego skrót bardzo pasował do tego, co chcieliśmy robić. Nie żeglarzom wyjaśniamy, że KIL to taki ciężar pod dnem łódki, który podczas sztormów utrudnia jej wywrotkę.

    Wtedy to za ster chwyciła nieletnia demokracja, a na pokład wtargnęła bosa załoga z workiem postulatów. My bliżej rufy chcieliśmy, aby z półek sklepowych zniknął ocet i żeby alkohol można było kupować już przed 13-tą. Ci bliżej dziobu domagali się zmniejszenia zarobków, co dość szybko spełniono odcinając wypłacie cztery zera.

    Po pierwszych latach halsowania pod wiatr niewiadomo dlaczego zmieniliśmy nazwę na Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy. Nowy sternik wyjaśnił nam, że pełniąc rolę balastu na małej gminnej łupince będziemy ją chronić przed zatonięciem, a w czasie flauty dmuchać jej w żagle. Tak to trwając na tej wachcie do dziś zrealizowaliśmy kilkanaście pożytecznych projektów, co teraz wywlekamy przy różnych okazjach.

    W roku 2006 nastąpił wyraźny zwrot naszego kursu. Stało się tak za sprawą wielu zdumiewających odkryć w liczącej 914 lat historii Koziegłów. Po tych sensacjach chcieliśmy płynąć już tylko do tyłu. Uznaliśmy, że rozproszone dziedzictwo naszych przodków znad Bożego Stoku powinno być wyłowione z głębin i rozdane zainteresowanym.

    W roku 2020 przedstawiamy jedno z takich przedsięwzięć pt. Koziegłowy dawno temu. Do Państwa dyspozycji oddajemy 12 skrzyń z przeszłością, która opowie o tym, co dawno temu zaprzątało głowy tutejszym przechodniom. Wcześniejsza papierowa publikacja Koziegłowy i Wolna Wieś Gniazdów zawiera już sporo tej wiedzy, ale jej nakład nie dotarł do wszystkich zainteresowanych, a szczególnie dalszych i bliższych koziegłowskich emigrantów. Teraz ma być łatwiej w obu kierunkach.

   Dobra w tym miejscu okazja, aby podziękować załodze, która na tej łajbie w trudnych chwilach łatała dno i wylewała wodę za burtę. Szczególnie zaś Panom Tadeuszowi Puszczewiczowi i Stanisławowi Łakomemu – artystom od pędzla i ołówka za liczne ilustracje. Panu Waldemarowi Musikowi z Kielc za piękne płaskorzeźby, które zdobią nasze miasto. Piotrowi Kalinowskiemu, Bernardowi Szczechowi i Marianowi Berbeszowi za śląskie i pruskie wątki w tej historii. Panom Krzysztofowi Jagusiakowi i Mieczysławowi Starczewskiemu (kiedyś też z Gniazdowa) za wzbogacanie tematów napoleońskich i około wojennych. No i jeszcze bardzo, bardzo serdecznie Panu Tzviemu Norichowi z Ashkelon za współpracę przy rozdziale Żydzi w historii Koziegłów.

    Dobijając powoli do przystani zapraszamy jeszcze do odwiedzin naszego Niby Muzeum, które mieści się w zabytkowym przytułku zabytkowego kościółka św. Barbary.

    Zachęcamy również do śmiałej krytyki i wzbogacania tego e – materiału.

Ilustracja cruise (reis) - marmur 70 cm – autor Waldemar Musik